"Встречай огонь, объединяющий мир! Эволюционирующие Люди (Люби), объединяйтесь!"         

"Встречай огонь, объединяющий мир! Эволюционирующие Люди (Люби), объединяйтесь!"         

Юрий

Основатель СПАРТЫ - Юрий Давыдов

Комуна щастя С.П.А.Р.Т.А: їж, рим, працюй!

Україна поки що дихає вільніше, ніж Росія. «У Росії все дуже жорстко – більше двох не збиратися, руки за спину, рот закрити, – каже Юлія Наведена. – Коли в місяці тридцять один день, то в останній день ми виходимо на мітинг на захист тридцять першої статті конституції за свободу зборів громадян І відразу приїжджає близько двадцяти машин ОМОНу, всіх розганяють палицями».

Друге життя Маяковського та Григорія Сковороди у вигляді сараїв

 

У селі Караван під Харковом із середини 90-х років проживає невелика трудова «комуна щастя», члени якої пишуть вірші (обов’язкова умова для кожного), вивчають мову есперанто, забороняють на своїй території алкоголь, куріння та нецензурну лайку (порушникам загрожує грошовий штраф) , займаються тваринництвом і готові навчити всіх бажаючих теорії та практики щасливого життя.
Жив, живий і житиме.
В основному, гості «поетичної громади», під назвою «навчальне господарство С.П.А.Р.Т.А» — журналісти та знімальні групи, ще кілька років тому цікаво розповідали про сараї з іменами «Аристотель», «Сократ», «Маяковський», «Гоголь» «Мересьев». Говорили про туалет «Єльцин», навіси «Сковорода» та «Суворов», стіни, обвішані гаслами та віршованими закликами з пафосом радянських часів.
Засновник господарства Юрій Давидов, який у Росії був політв’язнем і прямував на примусове лікування з діагнозом «маячні ідеї перебудови та реформаторства суспільства», в інтерв’ю, охоче ділився планами зробити народи Росії та України щасливими, наздогнати та обігнати США з виробництва м’яса та молока на душу. населення, говорив про техніки духовного та фізичного оздоровлення.


Тамара Костюк із іграшковим Портосом. Говорить, він копія Юрій Давидов

 

Однак сам автор формул щастя і любові, який описав способи розвитку «Справжньої людини» у п’яти віршованих томах, не встиг широко втілити свої ідеї. Головний теоретик щастя раптово захворів та помер у реанімації московської клініки у вересні 2009 року.
Громада, в якій залишилися майже одні жінки, вистояла і продовжила справу свого ідейного лідера. «Ми поховали Юру, поплакали, а потім зрозуміли, що він не пішов, а духовно перебуває з нами. І все тільки починається», — повідомила мені телефоном Тамара Костюк, одна з організаторів учгоспу і віддана послідовниця вчення Юрія Давидова. І привітно додала: «Приїжджайте, ми раді гостям!» Я вирушила до знавців щастя.


«Спартанці» вітають гостей прапором есперантистів

 

Спартанці з ПОРТОСу
«Сільськогосподарська Поетизована Асоціація Розвитку Трудової Активності» — написано від руки в стовпчик на плакаті, що відрізняється фасадом простого двоповерхового будинку від решти сільського пейзажу. Крім наочного розшифровки назви СПАРТА, на стіні красуються патетичні гасла: «Продуктивність Праці Залежить від Розуму завжди!» «Читай, Вчись, Рифмуй, Працюй! І розквітне країна і життя!» (у риму звучить «жись», відзначаю автоматично).


Зі стелі дивляться очі великих людей

Здається, що потрапив у кіно про роки колективізації, стахановських рухів з радісними особами багатовершників. На місцях поржавілих сталевих воріт зображена гвинтоподібна ступінчаста «Вежа щастя», що вказує на ту саму продуктивність праці і шлях у космос.
На порозі садиби разом із самою Тамарою Костюк, мене зустрічають дві миловидні дівчата – Тетяна Ломакіна та Юлія Наведена, та один чоловік – Леонід Хажанов.


На стінах «сільради» жодного вільного місця

Постійно тут знаходиться від трьох до шести спартанців. «Я живу в Москві, а сюди приїхав на час, щоб загартуватися фізично, попрацювати, допомогти друзям, — пояснює Леонід. — Тут я вже два тижні, їхати поки що не збираюся».

Для чоловіків тут роботи завжди багато: копати, робити ремонт, охороняти територію від любителів поживитись чужим добром. Поки я розмовляю із дівчатами, Леонід фіксує наше спілкування на відео та фото, пояснює, що «для історії».
Тетяна Ломакіна живе в учгоспі вже близько року. До цього про неї і Юлію Наведену захлинаючись писала російська преса, що висвітлювала суд у Москві над ПОРТОСом — громадською організацією, створеною Юрієм Давидовим ще в 80-х роках минулого століття. Повна назва звучала як «поетизоване поєднання розробки теорії суспільного щастя».


Поросята у господарстві виглядають щасливими по-справжньому

У 2001 році «портосівців» звинуватили в «створенні та керівництві незаконним збройним формуванням», «організації об’єднання, що зазіхає на особистість і права громадян», а також в «катуванні неповнолітніх». Тоді керівників Юрія Давидова та Євгена Привалова визнали неосудними, а Тетяна Ломакіна провела ув’язнення чотири з лишком роки.
Юлія Наведена отримала умовний термін, пробувши три місяці у СІЗО. Лише у грудні минулого року з неї зняли підписку про невиїзд. Дівчата запевняють: справа була замовною та сфабрикованою, оскільки ПОРТОС розташовувався під Москвою та боровся з місцевою люберецькою наркомафією. Формулювання російського звинувачення звучать справді безглуздо, коли бачиш перед собою крихких привітних мешканок СПАРТи. «Збройне формування, — усміхається Юлія. — Звичайно, ми маємо зброю — це наша поезія».


Денний надій біля сараю Аристотель

Останнє слово на суді дівчата зачитали у віршах. Коли Юля була у СІЗО, Таня передала їй книгу, підписану для неї Євгеном Євтушенком з побажанням швидше вибратися з місць ув’язнення.
Юля стверджує, що Україна поки що дихає вільніше, ніж Росія. «У Росії все дуже жорстко – більше двох не збиратися, руки за спину, рот закрити, – каже вона. – Коли у місяці тридцять один день, то в останній день ми виходимо на мітинг на захист тридцять першої статті конституції за свободу зборів громадян». І одразу приїжджає близько двадцяти машин ОМОНу, всіх розганяють палицями”.

До речі, учгосп СПАРТА є практичною моделлю ідеології ПОРТОСУ та частиною цієї організації, пояснюють дівчата. Нарікають, що журналісти часто плутають абревіатури, пишуть, що ПОРТОС більше немає. «Ми і є ПОРТОС!» – пояснює Тамара Костюк.
Фелічологія для чайників
У будівлі «сільради» мене пригощають вінегретом, пирогами, яблуками та молоком. І, звісно, ​​котлетами. М’ясо входить до обов’язкового раціону всіх спартанців, як молоко та яйця. Науково вирахована Давидовим норма м’яса на людину становить 125 кг на рік. Вегетаріанців, йогів і тих, хто постить, тут не зрозуміють.


Жіночий теремок «Ярославна»
Справа в тому, що тваринна білкова їжа є за місцевою теорією важливим джерелом енергії. А енергія – частиною фелічології (від слова felico – «щастя» на есперанто), науки про щастя. Юлія розписує основну формулу щастя (F), у якій є похідним енергійності(E), рівня розуміння життя(S), життєвого досвіду(T) і вміння дружити(O). Усі компоненти разом становлять слово «festo», що означає «свято» — теж есперанто.
Пам’ятається, в теорії щастя академіка, Нобелівського лауреата і життєлюба Льва Ландау, було лише три компоненти: робота, фізичне кохання та спілкування, а сам він був основним та успішним користувачем своєї формули та доказом її ефективності.

Робота та спілкування у тутешніх фелічологів передбачені, а ось фізичне кохання – ні. Може, м’ясо вважати її заміною? Юлія Наведена пояснює, що вони трактують кохання ширше — як любов до людей, до друзів. «Має бути справжня любов до життя», — запевняє вона.
Усередині приміщення написи та фото великих (на думку «спартанців») людей покривають не лише стіни, а й стелі. Зверху на мене серйозно дивляться Юлія Тимошенко та Тарас Шевченко. «Раніше думай про Батьківщину, а потім — про себе!», «Ми не раби!» «Вчитися, вчитися, вчитися!» хором кажуть гасла навпаки, які разом із фотографією та бюстом Леніна доповнюють стійке історичне дежавю. Привіт із радянського минулого.
Але Тамара Костюк, яка очолює громаду, впевнена, що так виглядає ідеологія не минулого, а якраз майбутнього людства, яке вступило до третього тисячоліття.

Она убеждена, что постепенно теория счастья овладеет массами и станет такой же привычной, как полеты к звездам. «Когда Циолковский придумал ракету, никто не верил учителю-самоучке из Калуги, — замечает она. — Прошло много лет, пока появился Королев и воплотил мечту в жизнь».


Девушкам-борцам за счастье хватает уюта
А еще она легко проводит параллель между феличологией и судьбой духовного учения «Иешуа Иосифовича Давыдова» («Давыдовым он был по матери!» — поясняет Тамара в ответ на мое недоумение) — мол, изначально у того тоже было только двенадцать учеников, а сейчас христианство охватывает половину человечества. Так что посмотрим на теорию счастья через пару тысяч лет, улыбается Тамара.
Члены СПАРТы считают своей задачей постепенное развитие человека, превращение его в «Настоящего Великого Счастливого Человека». Этапы эволюции, по их мнению, выглядят, как переход от уровня потребителя к бунтарю и к высшей форме — борцу. А способами этого развития они считают написание стихов, которые «развивают душу и интеллект», изучение пухлых томов теории по Юрию Давыдову и отказ от дурных привычек. В связи с чем, происходит очищение мыслей и тел.
А еще для них важна физическая работа и тренировки, в основном бег и единоборства — Юрий Давыдов успел написать методические пособия по боксу и борьбе. Кстати, сами «спартанцы» посещают международные конгрессы эсперантистов, занимаются туризмом и участвуют в забегах на долгие дистанции: на днях они как раз вернулись со стокилометрового забега в Одессе.
Теоретики счастья уверяют, что у каждого из них есть по несколько неофитов или «курсантов», которых они обучают теории и «материально подкармливают» мясо-молочными продуктами. Они готовы принять у себя в учхозе всех, кто захочет встать на путь новой жизни по их методике и честно выполнять жесткие условия общины. Правда, за время моего визита новичков мне повстречать не удалось.
Счастье строгого режима
Суровые порядки учхоза, описанные бывавшими здесь ранее, оказались не такими уж суровыми. С меня даже не взяли штраф за анекдот с матом. Хотя экспериментировать с сигаретой или пивом я не стала.
Поднимаются в СПАРТе в восемь утра и работают до шести вечера с двухчасовым перерывом на обед и отдых. Это совсем не по шестнадцать часов работы, как сообщалось в мифических репортажах. В четыре тридцать ежедневно встает только доярка на утреннюю дойку, что нормально для сельской жизни. К тому же приготовление пищи, уход за скотом, огородами, работа на тракторе и основная часть тяжелых сельских работ лежит на наемных рабочих, которых здесь называют «практиками».

Иногда «практики» беззастенчиво пользуются оказанным доверием. Тамара вспоминает, как зимой два года назад на работу попросились две сельские кумушки. Она дала им простой тест, как заведено в учхозе, и они оказались почти безграмотными. Однако, поскольку женщины вели себя спокойно и скромно, их взяли готовить еду и убирать у коров.
«А через неделю, — рассказывает Тамара. — они набрали яиц, постного масла, прихватили какие-то тряпки, тапки, риса и гречки, даже взяли баночку варенья и тетрадку — все, что попалось под руку, сложили все это в сумку и закопали за воротами». Спартанцы нашли «тайник», сфотографировали виновных и вывесили их фото на доске позора. Вот и все наказание. А предупреждение: «Воровать не сметь, крысятничеству — смерть!», которое располагается прямо возле доски позора, очевидно, лишь поэтическое преувеличение.
Единственное, что здесь кажется тяжелым для повседневной жизни, помимо заполняющих пространство рифмованных кричащих надписей, это отсутствие привычных удобств и минимального комфорта: неухоженные дворы, неопрятные помещения.
Двухярусные жесткие койки в женском общежитии «Ярославна», расписание «банных дней» на двери в покрытую черными разводами ванную. Условия быта, более чем спартанские.
На мой вопрос, почему бы ни отремонтировать помещения, Тамара удивляется: «Зачем? Мы занимаемся глобальными вопросами счастья и любви. А стены тут прочные, простоят еще сто лет».
Пророки в отечестве
Какой бы идеалистической и утопичной не представлялась рифмованная теория счастья с запретом плохих привычек, на практике члены общины организовали достаточно крепкое и прибыльное мясо-молочное хозяйство. Члены учхоза выращивают свыше тридцати коров, из которых восемнадцать — дойных. В сутки, говорит Татьяна Ломакина, хозяйство получает и реализует около двухсот литров молока.
Если рассмотреть основные определения сект, то любую группу людей, объединенных одной идеей, даже такой невинной, как учение о счастье или ежедневное рифмование, можно считать сектой. К примеру, историк и богослов А.Л.Дворкин относит к сектам не только политические и религиозные объединения,
Вона переконана, що поступово теорія щастя опанує маси і стане такою ж звичною, як польоти до зірок. «Коли Ціолковський придумав ракету, ніхто не вірив вчителю-самоучку з Калуги, — зауважує вона. — Пройшло багато років, поки з’явився Корольов і втілив мрію в життя».


Дівчатам-борцям за щастя вистачає затишку
А ще вона легко проводить паралель між фелічологією та долею духовного вчення «Ієшуа Йосиповича Давидова» («Давидовим він був по матері!» — пояснює Тамара у відповідь на моє здивування) — мовляв, спочатку той теж мав лише дванадцять учнів, а зараз християнство охоплює половину людства. Тож подивимося на теорію щастя за кілька тисяч років, усміхається Тамара.
Члени СПАРТи вважають своїм завданням поступовий розвиток людини, перетворення його на «Справжню Велику Щасливу Людину». Етапи еволюції, на їхню думку, виглядають як перехід від рівня споживача до бунтаря і до вищої форми — борця. А способами цього розвитку вони вважають написання віршів, які «розвивають душу та інтелект», вивчення пухких томів теорії за Юрієм Давидовим і відмова від поганих звичок. У зв’язку з чим відбувається очищення думок і тіл.
А ще для них важлива фізична робота та тренування, в основному біг та єдиноборства – Юрій Давидов встиг написати методичні посібники з боксу та боротьби. До речі, самі «спартанці» відвідують міжнародні конгреси есперантистів, займаються туризмом і беруть участь у забігах на довгі дистанції: днями вони повернулися зі стокілометрового забігу в Одесі.
Теоретики щастя запевняють, що кожен з них має по кілька неофітів або «курсантів», яких вони навчають теорії та «матеріально підгодовують» м’ясо-молочними продуктами. Вони готові прийняти у себе в учгоспі всіх, хто захоче стати на шлях нового життя за їхньою методикою та чесно виконувати жорсткі умови громади. Щоправда, за час мого візиту новачків мені зустріти не вдалося.
Щастя суворого режиму
Суворі порядки учгоспу, описані раніше раніше, виявилися не такими вже й суворими. З мене навіть не взяли штраф за анекдот із матом. Хоча експериментувати із цигаркою чи пивом я не стала.
Піднімаються в СПАРТі о восьмій ранку і працюють до шостої вечора з двогодинною перервою на обід та відпочинок. Це зовсім не по шістнадцятій годині роботи, як повідомлялося в міфічних репортажах. О четвертій тридцять щодня встає лише доярка на ранкову дійку, що нормально для сільського життя. До того ж, приготування їжі, догляд за худобою, городами, робота на тракторі та основна частина важких сільських робіт лежить на найманих робітників, яких тут називають «практиками».

Іноді «практики» безсоромно користуються наданою довірою. Тамара згадує, як узимку два роки тому на роботу попросилися дві сільські кумушки. Вона дала їм простий тест, як заведено в учгоспі, і вони виявилися майже безграмотними. Однак, оскільки жінки вели себе спокійно та скромно, їх взяли готувати їжу та прибирати у корів.
“А через тиждень, — розповідає Тамара. за брамою». Спартанці знайшли «схованку», сфотографували винних та вивісили їх фото на дошці ганьби. Ось і вся кара. А попередження: «Крувати не змій, крысятництву — смерть!», яке розташовується прямо біля дошки ганьби, очевидно, лише поетичне перебільшення.
Єдине, що тут здається важким для повсякденного життя, крім тих, що заповнюють простір римованих написів, що кричать, це відсутність звичних зручностей і мінімального комфорту: недоглянуті двори, неохайні приміщення.
Двоярусні жорсткі ліжка у жіночому гуртожитку «Ярославна», розклад «лазневих днів» на двері в покриту чорними розлученнями ванну. Умови побуту більш ніж спартанські.
На моє запитання, чому б не відремонтувати приміщення, Тамара дивується: «Навіщо? Ми займаємось глобальними питаннями щастя та кохання. А стіни тут міцні, простоять ще сто років».
Пророки на батьківщині
Якою б ідеалістичною та утопічною не представлялася римована теорія щастя із забороною поганих звичок, на практиці члени громади організували досить міцне та прибуткове м’ясо-молочне господарство. Члени учгоспу вирощують понад тридцять корів, з яких вісімнадцять — дійних. За добу, каже Тетяна Ломакіна, господарство отримує та реалізує близько двохсот літрів молока.
Якщо розглянути основні визначення сект, то будь-яку групу людей, об’єднаних однією ідеєю, навіть такою безневинною, як вчення про щастя або щоденне римування, можна вважати сектою. Наприклад, історик і богослов А.Л.Дворкін відносить до сектів не тільки політичні та релігійні об’єднання, але також групи з психотерапевтичними, оздоровчими, освітніми, науково-пізнавальними і навіть культурологічними цілями.
У «Словнику античності» автори Ірмшер Й., Йоне Р вказують:
Секти (від латів. sequi-наслідувати) — групи, що відокремилися від великої течії і слідують за власним новим вождем або сповідують нову ідею. В античній Греції секта спочатку означала філософську чи юридичну школу чи групу, потім політичне угруповання (у Цицерона). Церква надала цьому терміну значення «єресь».
Серед ознак «секти», які дає РПЦ, є такі: Група має вчителя, медіума, вождя або гуру. Вчення групи вважається єдиним справжнім, істинним знанням.
Світ котиться до катастрофи, і лише група знає, як його можна врятувати. Група – це еліта. Решта людства важко боляче і глибоко втрачене, якщо вона не співпрацює з групою і не дозволяє їй рятувати себе. Група вимагає абсолютного та беззаперечного дотримання своїх правил та дисципліни, оскільки це єдиний шлях до порятунку.
Навіть з урахуванням споживання членів комуни та витрат на господарство денний дохід громади становить понад тисячу гривень – це близько тридцяти тисяч на місяць. Щоправда, Тамара Костюк вважає економічну сторону другорядною. «Ми не продаємо, а розповсюджуємо, — запевняє вона. — Частину молока випиваємо самі, а вісімдесят п’ять відсотків поширюємо народу України. Сенс не в тому, щоби гроші заробити, наша мета — спілкуватися».
Окрім корів у громаді є ще два коні, свині та поросята – всі вгодовані та здорові. Так що як фермери, теоретики щастя приносять суспільству практичну користь вже сьогодні.
При цьому відносини із сусідами по селу у «спартанців» не склалися. Жителі найближчих до учгоспу будинків кажуть у спину Тамарі: «Давидов помер, а тебе в психлікарню треба, і ти до нього помандруєш!» Тамара, яка у цьому селі жила з самого дитинства, не ображається, знизує плечима – мовляв, що з них взяти?
Але й випадкові перехожі, яких я зустрічаю на вулиці, на питання про громаду хитають головами та «поливають» теоретиків всесвітнього щастя недобрими визначеннями «секта», «козлятники» – хоча кіз у СПАРТі вже давно немає. «У них бруд, бачили який?» — каже молода мама з коляскою та з чоловіком під руку. — І смердить. Тримають корів серед будинків, де живуть. Корівники при колгоспах будували за селом подалі. І потім — нехай не п’ють-не курять, але ж митися треба?
Висока бабуся з синами запевняє, що, мовляв, члени громади мають «якийсь дах». «Стільки скарг на них писали – і ніхто з ними нічого не зробив. Мабуть, хтось їх «нагорі» захищає». Односельці запевняють, що не купують у общинників молока через антисанітарні умови в господарстві. І хоча офіційні документи кажуть, що з гігієною в СПАРТІ порядок, люди більше вірять чуткам. Коли я дістаю камеру, щоб зробити фото незадоволених односельців для матеріалу, вони відмовляються зніматись навідріз.


Дошка ганьби з загрозами неабиякого змісту
Члени СПАРТИ пояснюють негативне ставлення односельців по-своєму: у селі ніхто не тримає корів, бо це важко, а тут працювати не звикли, за багато років навчилися лише красти та пити. Раніше крали зі спиртзаводу, який працює в Каравані. Саме викидами цього виробництва, а не тваринницькими відходами пояснюють члени учгоспу огидний запах, що густо розлитий по всьому селу – здається, їм пропахло кожне деревце та травинка, і невеликий ставок біля будівель громади.
На прощання фелічологи пригощають мене цукерками «СПАРТА», які з’явилися у продажу (випадково чи ні?) після публікацій про учгосп, вручають трилітрову банку молока та один із томів Юрія Давидова під назвою «Формула кохання». Молоко, до речі, виявилося надзвичайно смачним, дарма сусіди «спартанців» від нього відмовляються.
Всі фото автора.

11.05.2011
Олена Соколінська, аналітичний інтернет-журнал «Українська правда»